Fyziológia bunky
Obsah
Endoplazmatické retikulum a ribozómy
Endoplazmatické retikulum je sieť kanálikov, cisterien a vezikúl, ktoré sa na mnohých miestach navzájom spájajú a prepletajú, zároveň spájajú medzi sebou rozličné organely a povrch bunky s jej vnútrom, ako aj s membránami jadra. Stenu celého systému endoplazmatického retikula utvárajú biologické (unit) membrány podobné cytoplazmovej membráne, ktoré sú však tenšie. V niektorých typoch buniek (napr. v sekrečných alebo nervových bunkách) tvorí endoplazmatické retikulum veľmi husto, paralerne usporiadaný systém kanálikov. V podstate rozoznávame 2 formy endoplazmatického retikula – granulované endoplazmatické retikulum a hladké (agranulárne) endoplazmatické retikulum, ktorého membrány nie sú obsadené ribozómami ostávajú hladké. Hladké endoplazmatické retikulum môže prechádzať voľne do granulovaného endoplazmatického retikula, najmä za stavu zvýšenej proteosyntézy v bunkách. Kým granulované endoplazmatické retikulum je v priamom spojení s obalom bunky, ako aj s perinukleárnym priestorom, hladké endoplazmatické retikulum spravidla s perinukleárnym priestorom nekomunikuje. Hladké endoplazmatické retikulum utvára v bunkách priečne pruhovaného svalu systém tubulov, ktorý sa nazýva sarkoplazmatické retikulum a plní okrem transportnej úlohy aj úlohu v prevode podráždenia buniek svalu. Endoplazmatické retikulum komunikuje s povrchom buniek, ale aj s karyolemou. Zistila sa aj komunikácia kanálov endoplazmatického retikula s mitochondriami a Golgiho aparátom. Preto spomedzi funkcii endoplazmatického retikula treba na prvom mieste spomenúť jeho význam v procesoch transportu rôznych látok v bunke, ale aj mimo bunku (napr. prostredníctvom exocytózy). Transportuje sa voda, elektrolyty, mastne kyseliny, bielkoviny a pod. Mimoriadne významnú úlohu má granulovane endoplazmatické retikulum v syntéze bielkovín (proteosyntéze), pričom sa na ribozómoch podľa genetickej informácie z jadra tvoria nové, bunke špecifické bielkoviny.
Ribozómy sú organely mierne vajcového tvaru, s veľkosťou 15 – 20 nm, ich molekulová hmotnosť je 3 – 4 milióny. Vyznačujú sa veľmi vysokým obsahom proteínov a ribonukleovej kyseliny (až 63%), ktorá je ribozómovou RNA (rRNA). Ribozómy sú v bunke lokalizované na membránach cytoplazmy, predovšetkým na endoplazmatickom retikule, čím podmieňujú vznik granulovaného endoplazmatického retikula, ale niekedy ich vidíme aj na membránach Golgiho aparátu, nachádzajú sa aj v mitochondriách (mitoribozómy). Vidieť ich často i v jadre buniek.
Syntéza bielkovín je niekoľkostupňový proces, pri ktorom sa v bunke z jednotlivých aminokyselín syntetizujú molekuly bielkovín. Tento proces je viazaný na určité subcelulárne štruktúry: jadro, jadierko, endoplazmatické retikulum, ribozómy a produkty ich činnosti.